Wyleczona z Atopowego Zapalenia Skóry

Leczenie Atopowego Zapalenia Skóry


#1 2011-02-06 09:46:35

artim77

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2011-02-06
Posty: 1
Punktów :   

Dieta, propozycje, przepisy

Myślę, że rygorystyczna dieta jest najważniejszym i najtrudniejszym w realizacji czynnikiem w walce z tym draństwem. Może warto byłoby wpisywać bezpieczne produkty, przykłady i przepisy dań, które są bezpieczne dla atopików. Pozdrawiam

Offline

 

#2 2011-02-06 19:02:26

Maliboo

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-04
Posty: 166
Punktów :   

Re: Dieta, propozycje, przepisy

Popieram :-) Postaram się opisać sprawę trochę dokładniej.
W tym miejscu chciałabym jeszcze zaznaczyć, że jest to dieta ZDROWOTNA, a nie eliminacyjna. Jej celem NIE jest unikanie alergenów, tylko unikanie niezdrowej żywności i toksyn, które znajdują się w produktach mięsnych i krowich. W trakcie trwania terapii izopatycznej jej konsekwentne przestrzeganie jest szczególnie ważne, ponieważ wszelkiego rodzaju grzyby, z którymi walczą leki izopatyczne, najlepiej rozwijają się właśnie w obecności tych substancji (szczególnie lubią cukier) i w warunkach zakwaszenia organizmu. Opiszę, co jest ogólnie zalecane, natomiast każdy indywidualnie musi oczywiście wziąć pod uwagę swoje uczulenia i nadwrażliwości.

PIECZYWO

Tylko pełnoziarniste i bez zawartości pszenicy. Ja jadłam żytnie, bo innego nie było, ale teraz można znaleźć również:
- orkiszowe (bardzo zdrowe!)
- z nasion amarantusa (bardzo zdrowe!)
- owsiane

Tylko chleb, nie zaleca się jedzenia bułek, ponieważ zazwyczaj zawierają substancje spulchniające.
Oczywiście również wafle ryżowe (jest spory wybór) i żytni chrupki chleb.
W piekarni zawsze pytajcie, czy w danym chlebie nie ma ani trochę pszenicy. Najlepiej mówić, że się jest mocno uczulonym, wtedy się boją odpowiedzialności i mówią prawdę :-)

MASŁO

- tylko czyste, bez dodatku oleju roślinnego, NIE śmietankowe. Takie masła z "dodatkami" zawierają utwardzony olej roślinny, a tego należy unikać.

ŚMIETANA

Ze względu na to, że śmietana zawiera mniej białka krowiego (którego głównie unikamy), a więcej tłuszczu, można jej trochę jeść (np. dodawać do sosów czy zupy). Oczywiście bez przesadyzmu.

JAJKA

Raczej nie są zalecane, ale raz w tygodniu 1 czy 2 jajka są dozwolone. Tylko wtedy koniecznie z wolnego wybiegu! Dowiem się jeszcze, jak z przepiórczymi na przykład...

SERY I TWAROŻKI

- ze zwierzęcych tylko kozie i owcze. Wybór jest dość bogaty: żółte, białe, feta (ta prawdziwa). Niestety są drogie. No i nie każdy lubi...

- tofu

- tempeh

CO OPRÓCZ TEGO NA CHLEB?

- różne smarowidła sojowe lub z soczewicy dostępne w sklepach ze zdrową żywnością (tylko czytajcie skład, bo mogą zawierać jakieś E-świństwa). Przy kupnie produktów sojowych sprawdźcie na opakowaniu, czy nie ma wzmianki o tym, że zawierają soję genetycznie modyfikowaną. Taka jest fe!

- pomidory, ogórki (świeże i kiszone), papryka (nie za dużo, bo uczula), rzodkiewki, sałata, ruccola, roszponka, rzeżucha, cebula... ogólnie warzywka.

- dżem słodzony jedynie sokiem owocowym. Na przykład Dalfour http://vitalia.pl/index.php/mid/64/fid/ … /68/part/0 Na pewno nie należy tego jeść za dużo, bo to mimo wszystko cukry są (co prawda naturalne), ale to właściwie jedyna dopuszczalna słodkość, więc polecam jako deser.
Moja mama robiła też dżem z czereśni kompletnie nie słodzony.

- tahini (jest gorzkie, więc najlepiej połączyć z dżemem)

OWOCE

- jak najbardziej, ale nie egzotyczne (bo mocno pryskane i zrywane w stanie niedojrzałym itp)

Ważna rzecz: Owoce powinno się spożywać rano i przedpołudniem, najlepiej na pusty żołądek (maks pół godziny przed posiłkiem). Ma to coś wspólnego ze sposobem, w jaki są trawione, przypomnę sobie później i napiszę... Ale to ważne :-)

NA OBIAD

- Głównie warzywa: wszelkie możliwe, surowe i gotowane, czasami też "na patelnię" (nie za często, bo smażone rzeczy obciążają wątrobę). Zimą można korzystać z mrożonek.
Jeśli macie taką możliwość, to najlepiej kupować warzywa z gospodarstwa ekologicznego, żeby nie były pryskane czy sztucznie nawożone.

- ziemniaki (jadłam bardzo dużo, żeby nie chodzić głodna na tej diecie :-)). Nie młode (bo są mocno nawożone), najlepiej ekologiczne.

- kaszę gryczaną, jęczmienną, jaglaną

- strączki (soczewicę, ciecierzycę, groch, fasolę, soję)

- ryż pełnoziarnisty (biały też może być, ale jest znacznie mniej zdrowy)

- makaron żytni lub orkiszowy (byle bez pszenicy)

- grzyby (oczywiście nie za dużo, bo ciężkostrawne)

- raz (góra dwa) razy w tygodniu mięso z dziczyzny

- raz (góra dwa) razy w tygodniu rybę

DO PICIA
- dużo niegazowanej wody mineralnej. Naprawdę ile wlezie, bo to świetne odtrucie. Miejcie ją ze sobą cały czas. Tylko nie takie wysokomineralizowane, tylko zwykłe.

- soki owocowe 100%, ale nie za dużo, bo zawierają dużo cukrów (glukozy i fruktozy). Najlepiej rozcieńczać wodą. Nie z owoców egzotycznych, więc właściwie zostaje głównie jabłkowy :-)

- herbata zielona (np na pobudzenie)

- herbatki ziołowe. Zioła mogą być dodatkowym pomocnikiem w odtruwaniu organizmu. Polecam szczególnie:
  pokrzywę
  dziurawiec
  melisę
 
- herbatki owocowe (bez aromatów)

To chyba tyle. Jak coś mi się przypomni, to będę dopisywać.

Nauczcie się czytać skład wszystkiego, co kupujecie. Jeśli znajdziecie tam cukier, substancje słodzące, coś pszennego, sztuczne aromaty, wszelkie E..., benzoesan sodu, sorbinian potasu, glutaminian sodu itp. NIE KUPUJCIE!

Postaram się stopniowo wrzucać jakieś przepisy, ale Wy też mi pomóżcie :-)

Offline

 

#3 2011-02-09 09:12:02

Maliboo

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-04
Posty: 166
Punktów :   

Re: Dieta, propozycje, przepisy

I oto pierwszy przepis:

SAŁATKA Z RUKOLĄ I FETĄ

- rukola
- feta owcza
- pomidory
- słonecznik łuskany

sos:
- oliwa z oliwek
- bazylia
- czosnek (może być granulowany)
- sól morska

Kroimy fetę i pomidory, mieszamy z rukolą i pestkami słonecznika (mają sporo zdrowych kalorii, więc im więcej dodamy, tym bardziej się najemy). Mieszamy sos i polewamy nim sałatkę krótko przed zjedzeniem.

Offline

 

#4 2011-02-10 19:30:45

Maliboo

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-04
Posty: 166
Punktów :   

Re: Dieta, propozycje, przepisy

MAKARON Z BROKUŁAMI

- makaron pełnoziarnisty żytni lub orkiszowy
- brokuły (mogą być mrożone)
- płatki migdałów
- oliwa z oliwek lub pestek winogron
- czosnek granulowany
- sól morska

Makaron gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Brokuły gotujemy w wodzie z solą. Na patelni rozgrzewamy oliwę i wrzucamy na nią płatki migdałów, można je lekko posolić. Prażymy je na małym ogniu, aż się zarumienią. Mieszamy makaron z brokułami i migdałami i wszystko przyprawiamy czosnkiem i (jeśli jest za suche) oliwą.

Offline

 

#5 2011-02-19 15:51:46

Maliboo

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-04
Posty: 166
Punktów :   

Re: Dieta, propozycje, przepisy

Zostałam poproszona o powrzucanie trochę „męskich” przepisów :-) Parę dni mnie teraz nie było, ale w wolnych chwilach notowałam sobie pomysły na kaloryczne dania i postaram się je teraz pododawać.

RYŻ Z PIECZARKAMI

- ryż naturalny (brązowy)
- pieczarki
- papryka
- kukurydza
- por
- marchewka
- przyprawy: papryka słodka albo curry (tylko bez glutaminianu, np. Kotanyi), sól morska

Ryż ugotować według instrukcji na opakowaniu (brązowy gotuje się dłużej niż biały, więc lepiej spojrzeć. Ja nawet gotuję go ciut dłużej niż zalecają, bo niedogotowany smakuje nieciekawie). Na patelni zeszklić pokrojony w krążki por, zdjąć i odłożyć na bok. Na patelnię wrzucić teraz pieczarki, zarumienić. Dodać marchewkę i paprykę pokrojone w paseczki. Kiedy trochę zmiękną, dorzucić por i kukurydzę. Wszystko dobrze wymieszać i jeszcze trochę poddusić, dodać sól i paprykę w proszku lub curry . Na koniec dodać ryż i wymieszać. Jeśli potrawa będzie za sucha, można dodać masła lub oliwy.

Przyspieszona wersja tego dania: Zamiast wymienionych warzyw wrzucamy paczkę mrożonych warzyw (tylko takich bez ziemniaków).

Offline

 

#6 2011-02-19 16:08:26

Maliboo

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-04
Posty: 166
Punktów :   

Re: Dieta, propozycje, przepisy

PIECZONE ZIEMNIAKI

- ziemniaki
- oliwa
- czosnek granulowany
- majeranek
- oregano
- sól morska

Ziemniaki kroimy w grube talary, tytłamy w oliwie wymieszanej z przyprawami. Talary układamy na blasze wyłożonej folią aluminiową i pieczemy w 180 stopniach. Nie powiem Wam teraz dokładnie, jak długo to się piecze, bo nie pamiętam... myślę, że ok. 30 minut. Jak wypróbuję, to dopiszę.

Upieczone ziemniaki można podać z sałatką, np. z sałaty, pomidorów i kukurydzy.

Offline

 

#7 2011-02-19 17:32:11

Maliboo

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-04
Posty: 166
Punktów :   

Re: Dieta, propozycje, przepisy

Wreszcie coś sojowego. Dawno nie przyrządzałam takich rzeczy, więc tym razem wklejam znaleziony w necie przepis i tylko zmodyfikuję go pod kątem naszej diety.

Soja jest bardzo zdrowa, o ile się nie jest na nią uczulonym i o ile nie jest modyfikowana genetycznie. Jeśli jest, informacja o tym musi znajdować się na opakowaniu. Wtedy jej nie kupujcie!

KOTLETY SOJOWE Z KALAFIOREM

# opakowanie kotletów sojowych suchych
# kostka bulionu warzywnego (bez glutaminianu sodu, np. taki http://www.vegeswiat.pl/towar/id/1184/b … io_1szt8g/ - można też użyć wody osolonej albo samemu zrobić wywar z jarzyn)
# 2 łyżki oliwy
# 500 ml zagęszczonego soku pomidorowego
# średni kalafior (ok.500 g )
# 50 dag fasolki szparagowej
# bazylia
# majeranek
# sól
# pieprz

   1. Gotujemy litr wody z dodatkiem bulionu warzywnego.Dodajemy kotlety i gotujemy 15 minut, aż będą miękkie, ale nie rozpadające się.Osobno gotujemy kalafior podzielonego na różyczki i fasolkę.
   2. Do drugiego garnka wlewamy sok pomidorowy, podgrzewamy z dodatkiem oliwy, doprawiamy ziołami, solą i pieprzem.
   3. Kotlety osączamy z bulionu i wkładamy do sosu, razem dusimy ok.5 minut.

Można podać z ziemniakami lub ryżem naturalnym.

Offline

 

#8 2011-02-19 18:42:34

Maliboo

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-04
Posty: 166
Punktów :   

Re: Dieta, propozycje, przepisy

GULASZ SOJOWY

- 2 szklanki kostki sojowej
- ½ łyżeczki nasion kminku
- 2 łyżeczki tartego czosnku
- ½ szklanki pokrojonej w kostkę cebuli
- ½ szklanki obranych ze skórki, pokrojonych w kostkę pomidorów (ew. z puszki)
- 1 szklanka zielonego groszku konserwowego
- bulion warzywny bez glutaminianu
- szczypta kurkumy
- kolendra
- oliwa
- sól morska

W rondlu rozgrzać oliwę, dodać kminek, chwilę smażyć mieszając. Dodać czosnek, cebulę, zeszklić. Dodać pomidory, groszek, przyprawić solą, smażyć mieszając aż pomidory się rozgotują. Do tak przygotowanych składników dodać bulion warzywny lub wodę w pożądanej ilości, doprowadzić do wrzenia, dodać kostkę sojową, chwilę dusić razem mieszając, dodać kolendrę i kurkumę, skorygować smak solą.

Można podać z surówką z kiszonej kapusty.

Offline

 

#9 2011-02-19 23:35:05

Maliboo

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-04
Posty: 166
Punktów :   

Re: Dieta, propozycje, przepisy

SPAGHETTI Z SOSEM POMIDOROWYM

- makaron żytni lub orkiszowy pełnoziarnisty
- koncentrat pomidorowy (dwa słoiczki)
- cebula
- dwie łyżki śmietany
- trochę masła
- oliwa
- bazylia (najlepiej świeża)
- czosnek granulowany
- sól morska
- ew. starty ser żółty kozi

Makaron gotujemy w solonej wodzie z dodatkiem oliwy (żeby się nie kleił). W rondlu podsmażamy cebulę, dodajemy koncentraty i przyprawy, trochę wody i masła. Mieszamy aż się zagotuje, wtedy zmniejszamy gaz i dodajemy śmietanę, cały czas mieszając (już bez gotowania). Makaron podajemy na talerzu polany sosem (i ewentualnie posypujemy startym kozim serem).

Offline

 

#10 2011-02-20 12:52:26

Maliboo

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-04
Posty: 166
Punktów :   

Re: Dieta, propozycje, przepisy

SUSZONE POMIDORY

Prawda jest taka, że troszkę ostatnio zwariowałam na ich punkcie. Najchętniej jem je w sałatce lub z makaronem i rukolą (na której punkcie też mam bzika), ale nadają się jako dodatek do wszystkiego. Np. świetnym pomysłem jest jedzenie chleba z masłem i suszonymi pomidorami, bo wtedy nie łączymy węglowodanów z białkiem (a wg wielu dietetyków jedzenie ich oddzielnie skutkuje lepszym trawieniem). Niestety kupne suszone pomidory są a) bardzo drogie i b) zawierają cukier. Dlatego zanim zacznę dodawać przepisy z ich udziałem, wrzucę dwa linki do różnych przepisów na same suszone pomidory. Od razu zaznaczam, że nie są przeze mnie wypróbowane. Ale pewnie w następny weekend... wszystko w nich jest w każdym razie dozwolone, więc jakbyście mieli czas i ochotę, to spróbujcie. No i koniecznie napiszcie, jak wyszły!

http://bogopichcenie.blog.onet.pl/Suszo … 42766261,n

http://www.zajadam.pl/cos-z-niczego/pom … piekarniku

21.02. Nie wytrzymałam i zrobiłam je :-) Bardziej według drugiego przepisu, bo wolałam je wydrążyć, żeby były bardziej suche. Suszyłam je w temperaturze 90 stopni jakieś 3-4 godziny. Użyłam gorącego oleju słonecznikowego z dodatkiem oliwy z oliwek, świeży czosnek, bazylię i sól. Postały w tym jedną noc, a rano już nie wytrzymałam i spróbowałam... wyszły fantastycznie!!! :-D Nawet mój chłopak się zachwycał przy kolacji, a on na co dzień raczej woli schaboszczaki z ziemniakami... No i mój 7 letni syn też powiedział, że są pyszne. Oczywiście poszedł od razu cały słoiczek. Już wiem, co będę robić w weekend...

Offline

 

#11 2011-02-20 14:58:29

Maliboo

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-04
Posty: 166
Punktów :   

Re: Dieta, propozycje, przepisy

MAKARON Z SUSZONYMI POMIDORAMI

- makaron żytni rurki
- suszone pomidory w oliwie
- rukola
- oliwa z oliwek
- bazylia
- czosnek świeży lub granulowany

Gotujemy makaron. Suszone pomidory wrzucamy na patelnię (do smażenia można użyć ich własnej oliwy), podsmażamy przez jakieś 10 minut, dorzucamy rukolę. Rukolę smażymy już tylko kilka minut (mocno się kurczy, więc można jej stopniowo dorzucać). Pomidory i rukolę mieszamy z makaronem i polewamy oliwą z przyprawami.

Offline

 

#12 2011-02-21 20:26:29

Maliboo

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-04
Posty: 166
Punktów :   

Re: Dieta, propozycje, przepisy

A teraz ZUPY. Są fajne, bo można zrobić cały gar i jeść go przez trzy dni. Niestety nie możemy po prostu wrzucić do wody kostki Knorra, żeby było smacznie i szybko, ale możemy w tym celu użyć bulionu warzywnego ze sklepu ze zdrową żywnością. Albo sami zrobić sobie wywar z włoszczyzny (ja lubię, jak jest dużo poru). Do zagęszczania możemy użyć śmietany rozbełtanej z łyżką mąki żytniej. Faceci mogą sobie do niej ugotować furę makaronu żytniego, ryżu naturalnego czy ziemniaków.

ZUPA POMIDOROWA

- wywar z jarzyn
- 2-3 słoiczki koncentratu pomidorowego
- łyżeczka masła
- 2 łyżki śmietany
- czosnek granulowany
- bazylia
- sól morska
- papryka słodka (ewentualnie)

Do wywaru dodajemy koncentrat pomidorowy, czosnek, bazylię, sól, paprykę, masło, gotujemy kilka minut. Potem wyłączamy gaz i ostrożnie dodajemy śmietanę, tzn. najpierw dodajemy trochę zupy do miseczki ze śmietaną, mieszamy, potem dodajemy to do zupy, ciągle mieszając. Można podawać samą, z ryżem lub z makaronem (mój ojciec lubi tez z ziemniakami, ale to trochę dziwne...).

Offline

 

#13 2011-02-22 19:52:49

Maliboo

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-04
Posty: 166
Punktów :   

Re: Dieta, propozycje, przepisy

ZUPA Z PORÓW

- wywar z jarzyn (albo woda)
- kilka porów
- ziemniaki
- mąka żytnia
- masło
- śmietana
- sól morska

Pory pokroić w krążki i zeszklić w rondlu na maśle. Ugotować ziemniaki. Pory wrzucić do wywaru z jarzyn (może być też osolona woda, bo pory same w sobie mają dużo smaku), posolić i gotować z 10 minut.  Zagęścić śmietaną rozbełtaną z mąką (ze 2 łyżki śmietany na łyżkę mąki). Wrzucić pokrojone w ćwiartki ugotowane ziemniaki.

Offline

 

#14 2011-02-24 20:24:23

Maliboo

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-04
Posty: 166
Punktów :   

Re: Dieta, propozycje, przepisy

ZUPA PIECZARKOWA NA SZYBKO

- mrożonka „zupa pieczarkowa”
- woda lub wywar z jarzyn
- śmietana
- mąka żytnia
- sól morka

Mrożonkę wrzucamy do garnka z wodą (lub wywarem), solimy. Gotujemy ok 20 minut. Zagęszczamy łyżką mąki rozbełtaną z dwiema łyżkami śmietany, zagotowujemy i podajemy. Ekspres :-)

Offline

 

#15 2011-03-02 21:19:15

Maliboo

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-04
Posty: 166
Punktów :   

Re: Dieta, propozycje, przepisy

Odkryłam kopalnię fantastycznych przepisów na forum wegedzieciak.pl — ogólnie serdecznie polecam to forum, bardzo mądrzy ludzie tam piszą :-) Głównie wegetarianie i weganie, ale i inne osoby, które po prostu zgłębiają temat zdrowego odżywiania (czyli np. ja :-)). Fajny jest wątek pt. Homeopatia, bo wiele osób opisuje swoje doświadczenia. No i te przepisy... postaram wszystkie wypróbować, które tutaj wrzucę. Będę też przy każdym podawać linka i nick autora. Oczywiście czasami będę je troszkę modyfikować pod kątem naszej diety. No to zaczynamy...

PAPRYKARZ WARZYWNY (Ewa http://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?t=5814)

- pół szklanki ryżu naturalnego
- marchew
- pietrucha
- papryka
- cebula
- kilka łyżeczek koncentratu pomidorowego
- przyprawy

Ryż ugotować. Marchew i pietruchę zetrzeć na drobne wiórki, paprykę i cebulę drobno posiekać. Warzywa dusić do miękkości na oleju, po koniec dodać koncentrat, przyprawić i jeszcze chwilę podgrzewać. Połączyć z ryżem, wystudzić i na chleb.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
tanie tłumaczenia angielski zamki metalowe pokoje w ciechocinku pizza Cholerzyn z dowozem BoĂŽtes de vitesses automatiques Lexus